Můj oblíbený kraj České republiky

1. září 2018 v 18:55 | Rock-Lee13 |  Česká republika
Česká republika se skládá ze čtrnácti krajů. Patří mezi ně hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj a Zlínský kraj.

Kraj s nejvyšším počtem obyvatel se jmenuje Středočeský kraj (když vynechám Prahu) a kraj nejnižším počtem obyvatel má název Karlovarský kraj. Nejbohatší region je Jihomoravský kraj a nejchudší vyšší územně právní celek je Karlovarský kraj.

Pokud jde o můj nejoblíbenější kraj, tak ten se jmenuje Jihomoravský kraj. Mezi důvody, proč má tento kraj u mě prvenství, patří nejvyšší HDP na hlavu, je zde hodně přírody, má bohatou historii (Udála se zde bitva tří císařů, zasedal tu Moravský zemský sněm a tento kraj byl součástí Velkomoravské říše.), rozvinutý průmysl (Siemens, Starobrno, Znovín, Bioveta apod.), výborně podmínky pro zemědělství, pěstování vinné révy a přítomnost NP (NP Podyjí).

Mezi nevýhody tohoto vyššího územně právního celku patří potenciál vzniku pouště v tomto kraji a horká léta.

Jihomoravský kraj je podle mě králem mezi ostatními kraji, a to pro své hmotné i kulturní bohatství, pro svoji přírodu a také díky faktu, že je zde dobře rozvinuté zemědělství a průmysl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama