Srpen 2018

Čestný člověk

20. srpna 2018 v 19:26 | Rock-Lee13
Kdo je to čestný člověk? Čestný člověk je podle mě ten, kdo se chová správně. Slovo čestný znamená dle mého mínění správný.

Které vlastnosti by měl mít čestný neboli správný člověk? Dle mého názoru do těchto vlastností patří poctivost, pravdomluvnost, soudnost, spolehlivost, odpovědnost a dobrý vztah k ostatním lidem.

Poctivý je ten, kdo nepodvadí, a to ani ve škole, ani v zaměstnání, ani u pokladny, ani kdekoliv jinde. Pravdomluvný člověk říká vždy pravdu kromě situací, kdy to není vhodné. Mám na mysli hlavně altruistickou lež. Soudnost spočívá v uvědomění svých mezích a hranic. Spolehlivost člověk nabývá, pokud plní sliby a dodržuje termíny. Vlastnost odpovědnost člověk může získat, pokud převezme zodpovědnost za svoje činu a v případě nezdaru přizná svoji chybu.

Pokud jde o dobrý vztah k lidem, tak ten kdokoliv obdrží, pokud zkombinuje všechny vlastnosti, o kterých jsem psal v minulém odstavci, a rovněž musí mít alespoň trochu empatické inteligence, tzv. musí být empatický.

Příklady čestných lidí

Pokud jde o fiktivní postavy, kteří splňují ideál počestnosti, tak mezi ně podle mé osoby patří bezesporu Superman (Marvel), Asterix (Asterix a Obelix), Naruto (Naruto), Eskalus (Romeo a Julie), Hermiona (Harry Potter) a další postavy, které jsou kladné a mají dobré morální zásady.