Jak sestavit finanční výkaz

28. září 2016 v 15:45 | Rock-Lee13 |  Ekonomika
Finanční výkaz je přehled aktiv a pasiv a příjmů a výdajů. Jedná se o důležitý dokument každého investora, ale také je významný pro každou rodinu, která chce mít přehled o svém hospodaření.

Jak ho ale sestavit? Sestavováním finančního výkazu se zabývají ekonomové, a to hlavně finanční poradci. Protože jsem také ekonom, tak zde popíšu, jak ho sestavuji já.

Nejdříve bychom si ale měli říci, kdy se sestavuje. Pokud jde o rodinný finanční výkaz, tak ideální doba je na konci kalendářního měsíce, tedy dvanáctkrát do roka.

Pokud jde o jeho vytvoření, tak vytvářím tak, že udělám dvasloupce s názvy aktiva a pasiva a nad ně dám jeden spojený malý odstavec jménem finanční výkaz plus přesné datum.

Pokud jde o sloupec s aktivy, tak pod ním uděláme tři pododstavce druh majetku, hodnotu majetku a příjem. To samé uděláme s pasivy, ale s tím rozdílem, že namísto druhu majetku napíšeme druh výdaje a hodnotu majetku vynecháme, ale necháme ve druhém pododstavci jenom výdaj.

Dále pod danými pododstavci vyplníme řádky příslušnými údaji.

V neposlední řadě vytvoříme poslední řádek, kde napíšeme celkem v prvním sloupci a sečteme hodnoty majetku, příjmů a výdajů.

V předposledním kroku pod řádkem celkem vytvoříme místo pro řádek zisk a vedle napíšeme, jaký ten zisk je.

A nakonec můžeme vytvořit i graf, pokud máme příslušné informační dovednosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama