Zbroje

1. února 2015 v 17:13 | Rock-Lee13 |  Zbraně a zbroje
Jaký je účel zbroje? Zbroj má chránit celé tělo před zraněním, a to jak před útokem z blízka, tak i před útokem z dálky.

Jaké jsou typy zbrojí a jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Zbroje dělíme lehké, středně těžké a těžké. Budeme srovnávat hlavně jejich ochranu vůči útoku, lehkost a komfort.

Nejdříve si něco řekneme o lehkých zbrojích. Hlavní výhoda lehké zbroje spočívá (jak už název napovídá) v její lehkosti, což znamená, že se v ní můžete rychle pohybovat, což oceníte, pokud jste průzkumník nebo utíkáte před nepřítelem nebo nepřáteli. Její hlavní nevýhoda je nízká ochrana proti útokům. Mezi lehké zbroje řadíme například kožešinovou či koženou. Koženou dále dělíme na kožené brnění a kožený kyrys. Existuje ovšem i zbroj z textilu jménem prošívanice.

Dále trochu pohovoříme o středně těžké zbroji. Středně těžká zbroj je těžší než lehká zbroj, ale za to o dost lehčí než zbroj těžkooděnců neboli těžká zbroj. Hlavní plus této zbroje je její vyváženost. Není zas tak moc těžká, což znamená, že se v ní můžete relativně dobře pohybovat, pohodlná a celkem vás dobře ochrání. Není ale dobrá proti úderným jednotkám. Mezi středně těžké zbroje řadíme například kroužkovou košili, šupinovou košili, falerovou zbroj, lamelovou zbroj apod.

Nesmíme samozřejmě zapomenout na těžkou zbroj. Těžká zbroj je velmi těžká a nepohodlná, která nás ovšem velmi dobře ochrání. Je ideální proti jiným těžkooděncům a vojákům, kteří používají sekery, kladiva či jiné úderné zbraně. Hlavní nedostatek je v tom, že nemůžeme utéct před nepřítelem, protože nás velmi zpomaluje. Také je velkým nedostatkem pro člověka, který tuto zbroj používá, vysoké náklady na údržbu. Do těžkých zbrojí řadíme hlavně typické rytířské zbroje, paladinské zbroje, železné brnění, ocelové brnění, stříbrné brnění (postříbřené) atd.

Každý voják či žoldák nesmí zapomenout na helmici. Proč mají všichni bojovníci helmu? Protože helma je sice nepohodlná, těžká a zpomaluje náš pohyb, ale může nám zachránit život, a proto se bez ní válečníci neobejdou.

Na závěr bych chtěl říct, že všichni bojovníci na blízko můžou používat štít. Je štít potřeba? Rozhodně je, protože zesiluje naši ochranu proti těžkým zbraním. Zbroj prostě nestačí, aby nás ochránila bez kvalitního štítu. Štít by samozřejmě měl být lehký a pevný. Jeho velikost by měla být tak akorát ale spíš trochu větší, avšak nejdůležitější je si zapamatovat, že ani ten nejlepší štít nás nemůže ochránit před útokem zezadu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama