Recyklace

2. února 2015 v 14:13 | Rock-Lee13
Co to je recyklace? Recyklace je opětovné využití zdrojů. Tento obor spadá pod vědu jménem ekologie. Cílem recyklace je zamezení plýtvání zdrojů.

Co vlastně recyklujeme? Recyklujeme hlavně papír, plast a sklo barevné a čiré. Dále recyklujeme například kovy, mezi které patří železo, hliník a měď. Též recyklujeme textilie, bioodpad, stavební odpad, rozpouštědla, oleje a vysloužilé světelné zdroje, mezi které patří kupříkladu zářivky nebo LED diody a elektrospotřebiče - hlavní zdroj zlata, stříbra a vzácných kovů.

Nejdříve si řekneme něco o papíru. Papír vynalezli Číňané, stejně jako například porcelán nebo ohňostroj. Vyrábí se z něj například noviny, které by bez recyklace papíru byly velmi drahé. Nevýhoda papíru je taková, že lze recyklovat pouze několikrát.

Dále si řekneme něco o plastu. Plast je moderní materiál, ale také dost nebezpečný. Vyrábí se z něj mnoho věcí. Zajímavé je, že se rozloží až za velmi dlouhou dobu a některé druhy plastů nikdy. Další zajímavost je taková, že na výrobu jedné bundy je potřeba padesát plastových lahví.

Nakonec si řekneme něco o skle. Jak už jsem jednou napsal, sklo dělíme na čiré a barevné. Čiré můžeme dávat do kontejneru na barevné sklo, ale opačně to nejde. Hlavní výhoda skla spočívá v jeho nesmrtelnosti. Mám na mysli, že lze recyklovat do nekonečna.

Na závěr se zmíníme o tom, jak je na tom Česká republika s recyklací. Občané našeho státu jsou praví ekologové, protože dvě třetiny z nich třídí odpad, což je skvělé. Je ale stále co zlepšovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama